Infolinia, informacja o rozkładach jazdy (poniedziałek-piątek 6:15-20:00):
tel. 801 11 22 11
Skontaktuj się z nami:
biuro@pksgdynia.pl

Zmiana ulg ustawowych

Nowa ulga dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

 

 

Informujemy, że w myśl znowelizowanych przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, prawo do 49% ulgi na przejazdy autobusami na podstawie biletów miesięcznych imiennych uzyskały osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, czyli inwalidzi z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (dawniej I grupy).

 

Wykaz ulg przewozowych obowiązujących w autobusach PKS Gdynia S.A.

 

Przypominamy również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia opublikowanym 16 czerwca 2023 roku w Dzienniku Ustaw, od dnia 1 lipca 2023 roku odwołany zostaje stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Oznacza to, że zgodnie z przepisami ogólnokrajowymi ulga ustawowa w wysokości 33% dla "Honorowych dawców krwi i osocza" przestanie obowiązywać (do momentu ewentualnego ponownego wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego). Zaświadczenia wydane przez centra krwiodawstwa przed 1 lipca obowiązywać będą 6 miesięcy od daty ich wydania, pasażerowie w tym czasie zachowują prawo do ulgi na przejazdy,

 

Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego oznacza również konieczność przedłużenia przez ich posiadaczy ważności legitymacji i zaświadczeń np. o niepełnosprawności.

 

Zgodnie z przepisami, orzeczenia o niepełnosprawności, których okres ważności upłynąłby:

  • do 31 grudnia 2020 r. – zachowują ważność do 31 grudnia 2023 r.;
  • w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – zachowują ważność do 31 marca 2024 r.;
  • w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. – zachowają ważność do 30 września 2024 r.

 

Pasażerom uprawnionym do ulg ustawowych, a posiadającym dokumenty, których termin ważności minął, zalecamy możliwie szybką ich wymianę.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie Cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej Zamknij