Infolinia, informacja o rozkładach jazdy (poniedziałek-piątek 6:15-20:00):
tel. 801 11 22 11
Skontaktuj się z nami:
biuro@pksgdynia.pl

O firmie

O Nas

Pomorska Komunikacja Samochodowa została zawiązana jako wspólne przedsięwzięcie kadry kierowniczej i pracowników dawnego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Wejherowie. To właśnie proces prywatyzacji, zwieńczony w 2002 r. stał się punktem zwrotnym w historii Naszej firmy. Od 1 marca 2017 r. funkcjonujemy jako PKS Gdynia S.A.

 

Już ponad 50 lat działamy z powodzeniem na rynku zbiorowego przewozu osób. Realizujemy zarówno usługi związane z transportem pasażerskim w regionie jak i transportem w komunikacji miejskiej. Naszym Klientom świadczymy także usługi wynajmu autobusów, uwzględniające indywidualną specyfikę i ich potrzeby.

 

Naszą misją jest służenie Klientom poprzez bieżące zaspakajanie potrzeb zbiorowego transportu publicznego. Pragniemy, aby oferowana przez nas usługa kojarzona była przez naszych Klientów z wysokim standardem obsługi i profesjonalnym podejściem.

 

Historia

Państwowa Komunikacja Samochodowa w Polsce powstała w 1946 r. z zadaniem rozwijania komunikacji autobusowej i towarowej. W tym samym roku utworzono placówkę w Gdańsku. 1 stycznia 1950 roku powołano w Wejherowie Stację Terenową. Została ona wyposażona w jeden samochód ciężarowy, biuro w pomieszczeniu sklepowym i zatrudniała 6 pracowników (dwóch kierowców, dwóch ładowaczy oraz dwóch pracowników biurowych). Stacja Terenowa w Wejherowie podporządkowana była Ekspozyturze PKS Gdynia. Z dniem 1 stycznia 1962 r. powołano Oddział Mieszany PKS w Wejherowie, a terenem działalności stały się powiaty: lęborski, kartuski, pucki i wejherowski.

 

Oprócz transportu towarowego Oddział dysponował 12 autobusami o łącznej liczbie 560 miejsc. W kolejnych latach nastąpił rozwój Oddziału. Realizowane były inwestycje w Wejherowie przy ulicy Transportowej i Pucku, gdzie w 1962 roku powstała nowa zajezdnia. Szczytowym momentem rozwoju był rok 1975. W firmie pracowało wówczas 873 pracowników a przedsiębiorstwo dysponowało 467 środkami transportu, w tym: 151 autobusami, 21 przyczepami autobusowymi, 206 samochodami ciężarowymi, 83 przyczepami ciężarowymi i 6 dźwigami samochodowymi.

Nowy podział terytorialny kraju, który nastąpił w 1975 r. sprawił, że Placówka Terenowa w Lęborku została przekazana do PKS Słupsk, a w 1981 r. do PKS Gdańsk została przekazana Placówka Terenowa w Kartuzach.

 

Od 1981 roku Oddział PKS Wejherowo obsługiwał powiaty wejherowski i pucki, dowożąc ludzi do pracy, młodzież do szkół, a w sezonie letnim służył potrzebom turystycznym. Do końca 1991 roku zlikwidowany został dział przewozów towarowych, zaś w 1992 roku nawiązana została współpraca z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, która trwa do dziś.

 

W 2001 roku rozpoczął się proces prywatyzacji Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej, który zakończył się 1 marca 2002 r. umową o przejęcie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, którą podpisał Pełnomocnik Wojewody do spraw prywatyzacji i Zarząd nowopowołanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Pomorska Komunikacja Samochodowa. Od 1 marca 2017 r. funkcjonujemy jako PKS Gdynia Spółka Akcyjna.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie Cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej Zamknij